Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

RİZE DE HOROZ DÖVÜŞÜNE SUÇÜSTÜ

Şubat 13, 2014

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar, Rize Şube Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde bulunan Rize ili Pazar ilçesi Ocak köyünde bulunan bir mandırada horoz dövüştürülmek üzere kumar oynatıldığının ihbarı üzerine söz konusu mandıraya jandarma tarafından yapılan baskında içerisinde horoz dövüşü için özel olarak hazırlanmış 3-4 m2 lik bir arenanın ve etrafında izleyicilerin oturması için düzenlenmiş tahtadan tribün şeklinde oturma yerlerinin olduğu, dövüş yaptırıldığına dair izlere rastlandığı, tahtadan yapılmış bölmelerde yedi adet horozun bulunduğu beş adet horozun sahiplerince ellerinde tutulduğu tespit edildi. Toplamda on iki adet "Arap kırması" olarak tabir edilen Hint horozuna el konuldu.

Baskın sonucunda ele geçirilen on iki adet horozdan sahiplerince ellerinde tutulan beş adet horoza yediemin senedi ile elkondu. Kalan 7 adet horoz, sahiplerinin olmaması nedeni ile Müdürlüğümüz ekiplerince, Müdürlüğümüze ait geçici hayvan barınağımıza yerleştirildi. Bahse konu beş adet horozu sahiplenen dört kişi hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre toplamda 11.405,00 TL idari yaptım kararı uygulandı.

Ele geçirilen on iki adet horozdan sahipsiz olduğu belirlenen yedi adet horoz için, ilimizde ve bölgemizde sahiplendirmeye yönelik uygun şartlar bulunmadığından dolayı Kayseri Büyükşehir Belediyesine ait Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezine gönderildi.