Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Fırtına İdare Ve Ziyaretçi Merkezi Alan Düzenleme Çalışmaları Başladı

Mart 17, 2014

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından Ardeşen Kaymakamlığından tahsis talebinde bulunulan Fırtına Vadisi girişindeki yaklaşık 14850 m2  alanda İmar Planı çalışmalarının tamamlanmasının ardından alan düzenleme çalışmalarına başlandı. 


İlimizin korunan alanları olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Tunca Vadisi Tabiat Parkı, Çamlıhemşin Kaçkar Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Uluslar arası Öneme Sahip Fırtına Deresinin giriş noktasında bulunan alanda Fırtına İdare ve Ziyaretçi Merkezi, Yaban Hayatı Acil Müdahale  Birimi, Sergi Salonu, Konferans Salonu, Atmaca Kültürü Tanıtım Birimi ve günü birlik kullanıma sunulacak alanlar tanzim edilecektir.  


Konu ile ilgili bir açıklama yapan DKMP 12.Bölge Müdürü Sn Mustafa BULUT; İlimizin korunan alanlarının giriş kapısı niteliğinde olan alanda; Korunan alanlarımızı tanıtıcı sunum ve filmlerinin yer alacağı tanıtım birimi, ilimize has türlerden örneklerin sergileneceği sergi salonu, Rize ve Artvin illerimizde yıllardan beri süre gelen ve vazgeçilmez bir tutku olan atmacacılık kültürünün tanıtılacağı Atmaca Kültürü  Tanıtım Birimi ve çok sayıda bitki türünün bir arada yer alacağı ve adeta küçük bir arboretumu andıracak peyzaj düzenlemesi ile gelen ziyaretçilerimizi Korunan Alanlarımıza girmeden önce alanlar hakkında genel bilgi alabilecekleri bir merkez oluşturmayı düşündüklerini belirtti.  


Alan tanzim Çalışmaları Bakanlığımız DSİ 22. Bölge Müdürlüğü ve Rize İl Özel İdaresine ait iş makinaları ile yapılmaktadır.

 Fırtına İdare ve Ziyaretçi Merkezi’ nin Projesi tamamlanmış olup alan tanzim çalışmaları tamamlandıktan sonra ihale edilerek yapımına geçilecektir.